Everything you want to know about Harry Potter...

Červenec 2010

Cruciatus

31. července 2010 v 19:54
Druhá z kleteb, které se nepromíjejí. Způsobuje bolest, která může oběti přivodit i šílenství, jak se to stalo rodičům Nevilla Longbottoma, Frankovi a Alici Longbottomovi. Formule zní crucio a latinsky znamená mučím.

Avada kedavra

31. července 2010 v 19:52
Smrtící kletba. Patří mezi tři "kletby, které se nepromíjejí" - za její použití je kouzelník poslán na doživotí do Azkabanu. Člověk, proti kterému je použita, uvidí zelené světlo, uslyší svištivý zvuk a zemře. Jediný tvor, o kterém se ví, že ji přežil, je Harry Potter. Podařilo se mu to, protože ho chránila láska jeho matky, a to přesto, že ve chvíli útoku na Harryho už byla mrtvá. Kouzlo se obrátilo proti lordu Voldemortovi, který nezemřel díky viteálům. Harrymu po kletbě zůstala jen jizva ve tvaru blesku na čele a spojení s lordem Voldemortem, který na něj přenesl část své duše.Existuje ještě jeden tvor, který tuto kletbu dokáže přežít, je to fénix. Jeho smrt ho změní v popel a z jeho popele se znovu zrodí.

Accio

31. července 2010 v 19:48 Kouzla od A do Z
Přivolávací kouzlo. Většinou se používá v kombinaci s pojmenováním přivolávaného předmětu, například accio koště. Formule pochází z latiny a znamená volám, přivolávám. Většinou se míří směrem k předmětu, kouzlo to zřejmě usnadňuje. Nevyvolává žádné efekty, světlo, paprsky ani jiskry. V knize se objevuje již v prvním díle, Harry jej použil např. ve čtvrtém díle, kdy si v prvním úkolu Turnaje tří škol tímto kouzlem přivolal své koště.

Aguamenti

31. července 2010 v 19:46 Kouzla od A do Z
Kouzlí z hůlky fontánku vody. V Bradavicích se učí v šestém ročníku, a v šestím díle knihy se objevuje několikrát. Agua znamená španělsky voda, a pochází z latinského aqua. Mentio je latinsky prohlašuji a augmento je rozmnožuji, zvětšuji.. Objevilo se v šestém díle, když je Harry s prof. Brumbálem v jeskyni.

Alohomora

31. července 2010 v 19:45 Kouzla od A do Z
Zaklínadlo sloužící k odemykání zamčených a kouzly zamčených objektů (oken, dveří atd.). Poprvé ho v knize již v prvním díle použila Hemiona Grangerová.

Amnesia

31. července 2010 v 19:43 Kouzla od A do Z
Kouzlo, které způsobí ztrátu paměti. Je mírnější než Obliviate. pochází ze slova amnézie - ztráta paměti.

Anapneo

31. července 2010 v 19:42 Kouzla od A do Z
Kouzlo proti dušení. V šestém díle ho použil Horacio Křiklan na Marcuse Belbyho. Řecké slovo anapneo (αναπνεω) znamená nadechuji se.

Aparecium

31. července 2010 v 19:41 Kouzla od A do Z
Zobrazí neviditelný inkoust. Z latinského apparere, což znamená objevit se, ukázat.

Ascendio

31. července 2010 v 19:41 Kouzla od A do Z
Něco jako tryskový pohon. Ascendio použil Harry Potter ve čtvrtém díle když potřeboval vyskočit z jezera. Odvozeno od latinského slovesa ascendo - jít vzhůru, zdvihat se, vystoupat.

Asius

31. července 2010 v 19:30 Kouzla od A do Z
Voda se okamžitě přemění v páru, ale pára pak samozřejmě není nijak odolná, má vlastnosti páry přeměněné při přirozeném vypařování. Vedlejším účinkem může být chvilkové žluté zabarvení páry.

Avis

31. července 2010 v 19:30 Kouzla od A do Z
Vykouzlí ptáčky. Ve čtvrtém díle ho použil Ollivander na prověření Krumovy hůlky. V šestém díle Hermiona následně ptáčky kletbou Oppugno poštvala proti Ronovi. Formule je z latiny a znamená pták.

Arania Exumai

31. července 2010 v 19:26 Kouzla od A do Z
V druhém díle ho použil poprvé Tom Rojvol Raddle proti Aragogovi, později ho použil i Harry Potter proti pavoukům ze začarovaného lesa. Toto kouzlo působí jen na pavouky.
Assa in tuo suco- tato formule se používá ke smažení. A to ke smažení lidí. Může se použít buď k obraně, nebo na smrtijedy...

Aqua eructo

31. července 2010 v 19:25 Kouzla od A do Z
Z hůlky vytryskne velký proud vody.

Balit

31. července 2010 v 19:24 Kouzla od A do Z
Formule na zabalení a složení věcí. Patří k zaklínadlům pro domácnost.

Bombarda (Maxima)

31. července 2010 v 19:23 Kouzla od A do Z
Dokáže např. vyrazit dveře (použila Hermiona při záchraně Siriuse). Variantu Bombarda Maxima použila Dolores Jane Umbridgeová k probourání zdi do Komnaty nejvyšší potřeby (ve filmu, v knize se do komnaty vůbec nedostala).

Brachium enmendo

31. července 2010 v 19:20 Kouzla od A do Z
Kouzlo na opravení kostí. Pokusil se ho použít Zlatoslav Lockhart ve druhém díle na Harryho zlomenou ruku. Výsledkem bylo, že Harrymu z ruky všechny kosti zmizely.

Carpe Retractum

31. července 2010 v 19:19 Kouzla od A do Z
Přitahovací kouzlo. Z hůlky vytryskne fialový blesk a přitáhne daný předmět. Ve třetím díle ho používal Ron. Carpe znamená latinsky trhej. Retract znamená vzít zpět.

Cave inimicum

31. července 2010 v 19:16 Kouzla od A do Z
Ochranné kouzlo. Pravděpodobně varuje před příchodem nepřátel. Latinsky doslova znamená pozor na nepřátele.

Colloportus

31. července 2010 v 19:14 Kouzla od A do Z
Formule na uzamčení dveří. "Porte" ve francouzštině znamená dveře, "coller" zase lepit.

Confringo

31. července 2010 v 19:13 Kouzla od A do Z
Cokoli je touto kletbou zasaženo, vybuchne. Harrry ji použil v sedmém díle, aby unikl smrtijedům. Formule pochází z latiny a znamená rozbíjím.