Everything you want to know about Harry Potter...

Srpen 2010


Hokey

20. srpna 2010 v 10:45 Duchové a skřítkové z Bradavic
Hokey byla nejstarší a nejhubenější skřítka, jakou Harry viděl. Sloužila u staré a velmi bohaté čarodějky Hepziby Smithové. V šestém díle vstoupili Harry a Brumbál do Hokeyiny vzpomínky a díky ní zjistili, že Tom Rojvol Raddle ukradl šálek Helgy z Mrzimoru a medailonek Salazara Zmijozela. Oba ze sbírky její paní. Raddle vpravil skřítce falešnou vzpomínku, podle které měla skřítka svou paní otrávit kakaem, aby tak nebylo zjištěno, že skutečným vrahem je on. Z obou ukradených věcí se později staly viteály.

Winky

20. srpna 2010 v 10:42 Duchové a skřítkové z Bradavic
Winky se poprvé vyskytuje ve čtvrtém díle, kde slouží rodině Skrkových. Na mistrovství světa ve famfrpálu hlídá svému pánovi, zaměstnanci ministerstva kouzel Bartymu Skrkovi místo v nejvyšší lóži. Když je na mistrovství vyčarováno na obloze znamení zla, v křoví je objevena Winky s Harryho ukradenou hůlkou, ze které bylo znamení vykouzleno. Barty Skrk st. Winky propustí, protože ho neuposlechla a nezůstala ve stanu. Svobodná skřítka nemohla najít práci, ale potkala svého přítele Dobbyho, také svobodného skřítka, a společně se vydali pracovat do Školy čar a kouzel v Bradavicích. Winky ale své pány měla ráda a na svobodě je hluboce nešťastná, proto svůj stesk zahání alkoholem. Na konci knihy vyjde najevo, že syn jejího pána Barty Skrk jr. nezemřel v Azkabanu, ale spojil se se svým pánem a teď se pomocí mnoholičného lektvaru vydával za učitele obrany proti černé magii Alastora Moodyho a vydal Voldemortovi Harryho. Unikl právě při mistrovství světa, a proto byla Winky propuštěna.

Krátura

20. srpna 2010 v 10:39 Duchové a skřítkové z Bradavic
Krátura je malý a špinavý domácí skřítek sloužící rodině Blacků. Poprvé se vyskytl v pátém díle, kde se snaží "zachránit" věci Blackových před vyhozením při úklidu domu, který provádí Fénixův řád, protože si v domě zřídil hlavní štáb. K tomuto účelu ho nabídl Sirius Black, Kráturův pán. Po Siriusově smrti dům připadne Harrymu. Krátura zpočátku svého nového pána nemá rád a je na něj zlý, protože se paktuje s mudly a krvezrádci. Harry ale odhalí tajemství Krátury a Reguluse Blacka, bratra Siriuse, kterého Krátura uctívá a dá mu památku na jeho pána, falešný medailon, který měl nahradit viteál. Zároveň Kráturovi řekne, že on a jeho přátelé si domácích skřítků váží. Od té doby je Krátura Harryho oddaným sluhou. Krátura se pak účastní závěrečné bitvy o Bradavice proti Voldemortovi a smrtijedům po boku ostatních domácích skřítků ve jménu svého pána Regula, ochránce domácích skřítků.
Krátura

Dobby

19. srpna 2010 v 19:00 Duchové a skřítkové z Bradavic
Dobby původně sloužil rodině Malfoyových. V knize se poprvé objevuje ve druhém díle. Přišel Harryho varovat před nebezpečím ve Škole čar a kouzel v Bradavicích. Tím nebezpečím byla znovu otevřená Tajemná komnata. Harry chtěl i přes varování do Bradavic jet, a tak Dobby svrhnul dort na hosty jeho tety a strýce. Vznášecí kouzlo, které Dobby provedl, Ministerstvo kouzel svedlo na Harryho, a ten byl málem vyloučen ze školy. Aby zabránil Harrymu jet do školy, zablokoval Dobby přepážku na nástupišti devět a tři čtvrtě. Ve škole pak skřítek očaruje potlouk tak, aby pronásledoval Harryho. Na konci druhého dílu vloží Harry do zničeného deníku Toma Raddlea ponožku, deník předá Luciovi Malfoyovi a ten ho hodí Dobbymu. Díky tomu se z něj stane svobodný skřítek.
Ve čtvrtém díle se Dobby s Harrym opět potká. Pracuje totiž společně s bývalou skřítkou Bartyho Skrka Winky v bradavické kuchyni. Pomůže Harrymu zvládnout druhý úkol turnaje tří kouzelnických škol, když pro něj získá žaberník.
sedmém díle ho bratr Albuse Brumbála Aberforth pošle za Harrym, Ronem a Hermionou, aby jim pomohl z vězení v domě Malfoyových. K útěku pomůže také panu Ollivanderovi, Lence Láskorádové, Deanu Thomasovi a skřetovi Griphookovi. Při útěku je ale samotný Dobby zabit nožem, který po něm hodila Bellatrix Lestrangeová. Harry ho pak bez pomoci kouzel vlastníma rukama (jako důkaz lásky) pohřbí na zahradě Lasturové vily, kde žijí Bill a Fleur.
Dobby

James Potter

18. srpna 2010 v 10:50
James Potter (27. března 1960 - 31. října 1981) je otec Harryho Pottera, manžel Lily Potterové. Byl jediným dítětem svých rodičů.
V letech 1971-1978 navštěvoval Bradavice jako student Nebelvíru, za který hrál také famfrpáll na postu chytače. Jeho největšími přáteli byli Sirius Black, Remus Lupin a Petr Pettigrew. Vůči Severusi Snapeovi se choval velmi arogantně a stali se z nich nepřátelé. Z Jamese, Siriuse a Petra se stali tajně nehlášení zvěromágové, aby se mohli tajně po nocích potulovat s Remusem, který se každý úplněk měnil ve vlkodlaka. Z Jamese se stával jelen, a proto dostal přezdívku Dvanácterák. V době studií byl spolu s Lily prý jedním z nejnadanějších studentů. Když Hagrid Harrymu povídal o rodičích, řekl, že se diví, že se je Voldemort nepokoušel přetáhnout na svoji stranu. To zřejmě jen proto, že byli moc blízcí Brumbálovi.
Když chtěl Voldemort zabít Potterovy, Pettigrew mu zrádně odhalil jejich úkryt. James Potter byl zavražděn, když se překvapen a neozbrojen pokoušel chránit svou rodinu, aby mohla utéct. On a Lily se již předtím postavili Voldemortovi třikrát.
Všichni (Albus Brumbál, Minerva McGonagallová, Rubeus Hagrid, madam Rosmerta, ...) na něj vzpomínají v dobrém, jen Severus Snape ne. Ten neustále Harrymu říká, že jeho otec byl velmi arogantní. V jedné vzpomínce Harry viděl, že mu to řekla i jeho matka, a tak si Harry myslel, že James donutil Lily nějakým nekalým způsobem ke svatbě. Podle Siriuse z toho ale vyrostl, toho si Lily všimla a začala s ním chodit až v sedmém ročníku.
Ve filmu ho představoval Adrian Rawlins.
James Potter

J.K.Rowlingová - fotky

17. srpna 2010 v 16:06 J.K.Rowlingová
Joanne Kathleen Rowlingová
J.K.Rowlingová
J.K.Rowlingová
J.K.Rowlingová
J.K.Rowlingová
J.K.Rowlingová
J.K.Rowlingová
J.K.Rowlingová
J.K.Rowlingová
J.K.Rowlingová
J.K.Rowlingová
J.K.Rowlingová
J.K.Rowlingová
J.K.Rowlingová

Azkaban

17. srpna 2010 v 12:56 Místa v Harry Potterovi
Azkaban, neboli Azkabanské vězení, je určeno pro nejhorší zločince. Nachází se na ostrově uprostřed Severního moře, proto je velmi těžké z ní uprchnout. Trestance zde střeží mozkomorové - stvůry, které vysávají z lidí štěstí a všechny veselé vzpomínky. Vězni jsou nuceni znovu a znovu prožívat nejhorší okamžiky svého života, mnoho z nich proto brzy propadne zoufalství a zemře, jiní zešílí. Zde byl také vězněn Rubeus Hagrid (na konci druhého dílu - Harry Potter a Tajemná komnata, když se ministerstvo kouzel domnívalo, že Tajemnou komnatu otevřel on) a Sirius Black, který byl první, komu se podařilo odsud utéct (Harry Potter a Vězeň z Azkabanu). Když zlý černokněžník lord Voldemort znovu povstal, získal si mozkomory na svou stranu. Ti dovolili uprchnout deseti jeho nejvěrnějším příznivcům - smrtijedům - a poté opustili Azkaban a dali se do jeho služeb (Harry Potter a Fénixův řád).
Azkaban

(Další) Obydlí kouzelnických rodin

17. srpna 2010 v 12:51 Místa v Harry Potterovi
Sídlo rodiny Weasleyových je Doupě, které leží ve vesnici zvané Vydrník svatého Drába, nedaleko které bydlí i Diggoryovi a Láskorádovi. Po svatbě s Fleur se Bill přestěhoval do Lasturové vily, která na čas v posledním díle sloužila jako úkryt pro Harryho, Rona, Hermionu, Lenku Láskorádovou, Deana Thomase, pana Ollivandera a Griphooka poté, co uprchli ze sídla Malfoyových, kde si smrtijedi na čas zřídili základnu a věznili je tam. Sídlo Malfoyových se nachází kdesi ve Wiltshieru, jak je zmíněno v pátém díle Harryho Pottera. Severus Snape bydlí v mudlovské Tkalcovské ulici, která se nachází ve stejném městě jako se narodily Lily a Petunie Evansovy. Dávné sídlo rodiny Blackových se nachází v Londýně na Grimmauldově náměstí 12.
Doupě

Grimmauldovo náměstí 12

17. srpna 2010 v 12:47 Místa v Harry Potterovi
Dům, nacházející se na Grimmauldově náměstí 12, patřil starobylé kouzelnické rodině Blacků. Sirius Black jakožto poslední z tohoto rodu, je i jeho majitelem. V pátém dílu kouzelnické ságy o Harry Potterovi (Harry Potetr a Fénixův řád), poskytne tento dům jako sídlo pro organizaci nazývanou Fénixův řád, bojující s Voldemortem a jeho stoupenci, tzv. strážcem tajemstí Grimmauldova náměstí 12 byl Albus Brumbál. Po Siriusově smrti zdědil tento dům i domácího skřítka Kráturu Harry. V sedmém dílu (Harry Potter a Relikvie smrti) poslouží Grimmauldovo náměstí 12 jako dočasné útočiště Harrymu, Ronovi a Hermioně během pátrání po viteálech.
Grimmauldovo náměstí 12

Gringottovic banka

17. srpna 2010 v 12:45 Místa v Harry Potterovi
Gringottovic banka je velmi dobře zabezpečená banka,patřící skřetům.Harry si tam v prvním díle vybírá peníze od svých rodičů,které mu tam zanechali po své smrti.Do Gringottovic banky se někdo vloupe,později zjištěno,že to byl lord Voldemort,chce ukradnout kámen mudrců,jehož ten den svůj majitel vyprázdnil.Největší roli tato banka sehrála v sedmém díle,když se Ron,Harry a Hermiona pokusí se dostat do trezoru Lestrangeových hluboko v podzemí.Pomáhá jim skřet Griphook,jehož tři kamarádi zachránili v sídle Malfoyových.Harry a spol. se dostanou až do terzoru s Griphookovu pomocí.Harry hledá v trezoru viteál-pohárek Helgy z Mrzimoru.Trezor je ale bohužel zabezpečen různými kouzly,např.:Když se někdo dotkne nějakého pokladu,zdvojnásobí atd.Harry najde a vezme pohárek,ale skřet jich zradí,protože jim ukradne meč Godrika Nebelvíra,který jim patřil.Harry a jeho kamarádi jsou obklíčeni skřety.Není úniku.Harry dostane bezva nápad,vylezou si na hřbet draka,který tam hlídá trezor Lestrangeových.S trochou štěstí jim uniknou.
Téměř všechny budovy na Příčné ulici mají obchodní význam. Mezi nejvýznamnější obchody patří hostinec Děravý kotel, Prodejna hůlek rodiny Ollivanderů, nejprestižnější obchod s kouzelnickými hůlkami, Madame Malkinová / hábity pro každou příležitost, Krucánky a kaňoury, kouzelnické knihkupectví. Příčná ulice je i sídlem Kratochvilných kouzelnických kejklí, obchodu s žertovnými předměty Freda a George Weasleyových. Mimo obchodů je Příčná ulice také sídlem redakce Denního věštce a Gringottovy banky, jediné kouzelnická banky, kterou vedou skřetové a jejíž trezory jsou ukryty hluboko pod Londýnem (na čas v nich byl ukryt i Kámen mudrců nebo jeden z Voldemortových viteálů).
Gringottova banka

Godrikův důl

17. srpna 2010 v 12:43 Místa v Harry Potterovi
Godrikův důl je fiktivní mudlovská vesnice v jihozápadní Anglii, kde ale sídlí velká kouzelnická komunita. Je místem narození Godrika Nebelvíra, podle kterého se vesnice jmenuje, a místem, kde byla vytvořena první zlatonka. Ve vesnici bydleli potterovi v době, kdy je zavraždil Voldemort, právě tady přišel Harry ke své jizvě. Ve vesnici je na památku tohoto činu památník, který vidí pouze čarodějové
Harry vesnici navštíví v sedmém díle, když pátrá po Voldemortových viteálech, aby navštívil hrob svých rodičů. Zjistí, že na zdejším hřbitově je pohřbeno mnoho známých kouzelníků, včetně Ignota Peverella, Potterových, Brumbálových.
Godrikův důl
Godrikův důl

Malý Visánek

17. srpna 2010 v 12:41 Místa v Harry Potterovi
Malý Visánek je fiktivní mudlovská vesnice, místo, kde žili předkové lorda Vodlemorta z otcovy i matčiny strany, tedy Raddleovi i Gauntovi. Zatímco Raddleovi, Voldemortovi mudlovští předkové, bydleli v honosném domě, Gauntovi, potomci Salazara Zmijozela a čistokrevní kouzelníci, bydleli ve zchátralé chatrči. Vesnice se poprvé objevuje ve čtvrtém díle, když je v domě Raddleových zavražděn Voldemortem Frank Bryce a později na zdejším hřbitově zde Voldemort získá znovu své tělo a bojuje s Harrym. Znovu se objeví v šestém díle ve vzpomínkách na Voldemorta, které Harrymu ukazuje Brumbál.

Kvikálkov

17. srpna 2010 v 12:39 Místa v Harry Potterovi
Kvikálkov je fiktivní město, které se nachází v Surrey v Anglii, jižně od Londýna. Ve zdejší Zobí ulici č. 4 odmalička vyrůstal Harry Potter u tety Petunie a strýce Vernona Durlseyových, kteří se k němu nikdy moc dobře nechovali. Bydlí zde také Arabella Figgová, moták, která sem byla nasazena Brumbálem, aby na Harryho dohlédla. Po nástupu do Bradavic Harry v Kvikálkově již netráví moc času, ale pravidelně se tam vrací na prázdniny.

Krásnohůlky

17. srpna 2010 v 12:37 Místa v Harry Potterovi
Akademie čar a kouzel v Krásnohůlkách je francouzská kouzelnická škola, akademie je umístěna ve třpytivém paláci. Krásnohůlští studenti mají přísný systém vztahující se k chování k jejich profesorům, což je odlišné od školy v Bradavicích. Studenti nosí modro-bílé uniformy. Jde o jednu z největších škol, ale narozdíl od Bradavic a Kruvalu jde o palác a ne o hrad. Ve škole se skládají zkoušky v šestém roce, na rozdíl od Bradavic, kde se skládají v pátém a sedmém. Ředitelkou školy během turnaje tří kouzelnických škol je madame Olympa Maxime.
Nejznámější studentkou této školy je Fleur Delacourová, která se ve čtvrtém díle dostala do finále utkání tří kouzelnických škol a později se provdala za Billa Weasleyho. Ve filmu chodily do Krásnohůlek jen dívky, ale v knize je moment, kdy se Padma a Parvati Patilovy posadily vedle krásnohůlského studenta ke stolu a ten s nimi chtěl tančit.
Krásnohůlky

Kruval

17. srpna 2010 v 12:36 Místa v Harry Potterovi
Institut čar a kouzel v Kruvalu jednou ze tří kouzelnických škol, které se účastní po více než 700 let turnaje tří kouzelnických škol. Není jasné, v jaké zemi se škola nachází, Albus Brumbál je vítá jako "přátele ze severu", studenti zmínění v knize mají ruská či bulharská jména, nejznámější kruvalský student, slavný hráč famfrpálu a šampión turnaje tří kouzelnických školů Viktor Krum je z Bulharska. Studenti nosí těžké kožešiny a krvavě rudé hábity. Ředitelem školy byl v době čtvrtého dílu bývalý smrtijed Igor Karkarov. Ve filmu byl Kruval čistě chlapeckou školou.
Kruval je znám pro svůj důraz na černou magii, zatímco ostatní školy se zaměřují pouze na obranu proti ní, kruvalští se učí přímo ji. Studentem Kruvalu byl také Gellert Grindelwald, černokněžník, který se chtěl zmocnit bezové hůlky. Viktor Krum říká, že Grindelwald vyřezal symbol relikvií smrti do kruvalských zdí.
Kruval

Nástupiště devět a tři čtvrtě

16. srpna 2010 v 17:29 Místa v Harry Potterovi
Nástupiště devět a tři čtvrtě se nachází na londýnském nádraží King's Cross, ovšem obyčejným lidem, mudlům, je jeho existence utajena. Slouží pouze úzké kouzelnické komunitě a zejména kouzelnickým studentům, kteří se pomocí vlaku stavícícho na tomto nástupišti (tzv. Bradavického expresu) každoročně dopravují do Školy čar a kouzel v Bradavicích. Lze se na něj dostat jen přes přepážku mezi nástupišti devět a deset.
Nástupiště devět a tři čtvrtě

Nemocnice svatého Munga

16. srpna 2010 v 17:26 Místa v Harry Potterovi
V Nemocnici svatého Munga pro kouzelnické choroby a úrazy nejsou lékaři, ale kouzelničtí léčitelé (LÉKOUZELNÍCI), kteří nosí citronově zelené hábity. Byla založena léčitelem Mungem Bonhamem. Budova nemocnice se nachází v centru Londýna ve velkém, starobyle vyhlížejícím domě z červených cihel. Na pohled se jedná o dávno zavřenou budovu firmy Brka a Máčel s. r. o., ale kouzelníci vědí, že když vhodně osloví jednu konkrétní figurínu ve výloze, ta jim nenápadně kývne a oni mohou projít výlohou. Po tomto vstupu se návštěvník ocitne ve velkém atriu, ve kterém mimo jiné visí velký portrét Dilysy Derwentové, slavné léčitelky a ředitelky Bradavic. V atriu jsou také velké informace. Nemocnice se poprvé objevila v pátém díle, i když zmíněna je již dříve, po zranění Arthura Weasleyho, kdy ho jdou rodina s Harrym navštívit.

Nurmengard

16. srpna 2010 v 17:24 Místa v Harry Potterovi
Nurmengard je vězení, které postavil Gellert Grindelwald pro své odpůrce a mudly. Vchod do něj byl zdoben symbolem relikvií smrti a napísem Pro větší dobro. Poté, co Brumbál Grindelwalda porazil, byl ve vězení uvězněn samotný Grindelwald. Nurmengard je zobrazený v posledním díle série, když Voldemort přijde za Grindelwaldem, aby získal informace o bezové hůlce, jedné z relikvií smrti. Grindelwald mu je odmítne dát a Voldemort ho zabije.
Nurmengard

Prasinky

16. srpna 2010 v 17:22 Místa v Harry Potterovi
Prasinky jsou poslední čistě kouzelnickou vesnici ve Velké Británii. Od 3. ročníku ji studenti Školy čar a kouzel v Bradavicích mohou pravidelně navštěvovat (se souhlasem rodičů, nebo zákonného zástupce). Návštěva se koná několikrát do školního roku. Prasinky jsou od Bradavic vzdáleny asi jednu míli. Je v nich také nádraží jednoúčelové vlakové dráhy z Londýna, z King Cross, Nástupiště 9 a 3/4, kterým přijíždí studenti do školy.
V Prasinkách sídlí mnoho kouzelnických obchodů např. Medový ráj, prodejna kouzelnických sladkostí, do jejíhož sklepa ústí jedna z tajných bradavických chodeb, prodejna U Taškáře, obchod s žertovnými kouzelnickými předměty. Prasinky jsou domovem také několika hospod. Nejznámější je hostinec U Třech košťat, který vede madame Rosmerta, zamilované páry se scházejí v čajovně madam Pacinkové. Pochybnější osoby se scházejí u Prasečí hlavy, hospodě, kterou provozuje Aberforth Brumbál. Prasečí hlava byla místem, kde Sibyla Trelawneyová pronesla věštbu o Harrym a Voldemortovi, kde Hagrid koupil dračí vejce, ze kterého se vylíhl Norbert a kde se konala ustavující schůze Brumbálovy armády. V sedmém díle přes portrét Ariany Brumbálové umístěný u Prasečí hlavy proudili čarodějové a čarodějky do Bradavic a z nich, aniž by byli viděni někým z Voldemortovy strany. V Prasinkách také stojí údajný nejstrašidelnější dům v Británii, tzv. Chroptící chýše. Ta je ale ve skutečnosti pouze místem, které sloužilo k úkrytu Remuse Lupina během jeho studia v Bradavicích o úplňcích, když se měnil ve vlkodlaka. Je spojené tajnou chodbou, která začíná u kmene vrby mlátičky, s bradavickými pozemky.
Prasinky
Mapa Prasinek