Everything you want to know about Harry Potter...

Leden 2011

J. K. Rowlingová - stvořitelka Harryho Pottera

27. ledna 2011 v 12:49 J.K.Rowlingová
"Maminka" Harryho Pottera a dalšich postav z našich oblíbených knížek o Harrym Pottrovi se narodila 31. července 1965. Její rodnou zemí je Anglie, konkrétně městečko Chepslow. Už jako malou holčičku ji přitahovala literatura. Nejenže ráda četla, ale také se snažila psát. Poprvé začala psát příběh ve kterém byl hlavním hrdinou králík. Tenkrát jistě netušila, že jednou bude úspešnou a oblíbenou spisovatelkou po celém světě.
J. K. Rowlingová vystudovala francouštinu a fiologii. Pracovala jako učitelka a sekretářka. Když roku 1990 jela vlakem z Manchestru do Londýna, začal se v její mysli pomalu odvíjet příběh o chlapci, kouzelnících a jejich světě. Jenže to jsme si ještě museli počkat než se Harry dostal na papír.
Když Rowlingová dostala výpověd z práce, jela do Portugalska kde se také vdala. Narodila se jí dcerka Jessica a vypadalo to, že se k Rowlingové začal osud chovat pěkně. Jenže nic netrvá věčně, a tak se Rowlingová rozvedla. Byla bez práce, v malém vlhkém bytě sama jen s dcerkou a s velkými finančními problémy.
A tak po kavárnách začala nejdříve ručně, pak na psacím stroji psát ten známý příběh o kouzelnickém učni, Bradavicích a hrozbě kouzelníka Voldemorta.
Žádné nakladatelství příběh neznámé autorky nechtěl vydat. Ale přece se k ní štěstí neobrátilo zády a jedno nakladatelství nabídku přijalo. V roce 1997 se knížka "Harry Potter a kámen mudrců" vydala a slavila neobyčejný úspěch, o kterém se Rowlingové ani nesnilo. Nakonec knížka vyšla v 70 000 výtiscích. Pak vycházely další a další příběhy nám tak dobře známé. (HP a Tajemná komnata, HP a vězen z Azkabanu, HP a Ohnivý pohár a v anglii už i HP a řád fénixe).
Harry jí změnil život. Nejenže už autorka nebydlí ve vlhkém bytě, (teď bydlí v přepychové a nádherné vile) ale našla i novou lásku. Znovu se vdala a podle všech informací co jsem četla se jí na jaře roku 2003 narodilo miminko.
J. K. Rowlingová se nedávno umístila na 24. místě v žebříčku nejbohatších lidí světa. Před ní byl jen Michael Jordan, za ní pak zpěvačka Cher.
Doufejme že jí bude dařit tak dobře i nadále.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

27. ledna 2011 v 12:46 Harry Potter a Relikvie smrti
Tento článek prozrazuje zápletku první části filmu...

Film Harry Potter a Relikvie smrti je sedmým a posledním pokračováním dobrodružství Harryho Pottera. Obsah jedné knihy je však rozdělen do dvou celovečerních filmů.
První část filmu začíná ve chvíli, kdy se Harry, Ron a Hermiona vydávají na nebezpečnou misi, jejímž cílem je najít a zničit tajemství Voldemortovy nesmrtelnosti - viteály. Spoléhat musí jen sami na sebe a to víc než kdy dříve, protože jim už profesoři nepomohou a budou také bez ochrany profesora Brumbála. Navíc jsou mezi nimi temné síly, které se je snaží rozdělit.
Mezitím se svět kouzelníků stane nebezpečným místem pro všechny nepřátele Pána zla. Dlouho obávaná válka se zlem začala, Voldemortovi smrtijedi kontrolují ministerstvo kouzel i Bradavice a terorizují a zatýkají všechny, kdo by se jim chtěl postavit. To nejcennější, co Voldemort chce, ale stále hledají: Harryho Pottera. Vyvolený se stal loveným. Smrtijedi hledají Harryho všude, aby ho podle příkazu Voldemorta přivedli.... živého.
Harryho jedinou nadějí je, že najde viteály dřív, než Voldemort najde jeho. Při pátrání po viteálech objeví starý a téměř zapomenutý příběh - legendu o relikviích smrti. A pokud je legenda pravdivá, mohl by Voldemort získat neomezenou moc a sílu, po které touží.
Harry netuší, že jeho budoucnost byla rozhodnuta v minulosti, v ten osudný den, kdy se stal "chlapcem, který přežil". Harry Potter je každý den blíž k úkolu, na který byl připravován od prvního dne, kdy vstoupil do Bradavic: poslední bitvu s Voldemortem.

Harry Potter a Relikvie smrti
Harry Potter
Harry Potter
Poznámka

15. ledna 2011 v 17:58
Mám zajímavost, která by mohla zajímat především studenty/ky na základce nebo i na střední škole. Od své učitelky češtiny jsem se dozvěděla, že Harry Potter (jako kniha) se možná už brzy zařadí mezi 'povinnou školní četbu'. Prý se o tom zvažuje, protože hodně teenagerů (i starší a dospělí) ji čte a objevuje se stále ve čtenářských denících na různých školách, v různých městech.
Nevím, co je na tom pravdy, ale rozhodně by to bylo zajímavé, kdyby to prošlo ;D

Vězeň z Azkabanu