Everything you want to know about Harry Potter...

Březen 2011

Moje recenze - Harry Potter

19. března 2011 v 16:34 | Weverka |  Denní věštec
Filmová recenze: Harry Potter a Relikvie smrti 1. část
Nejočekávanější film roku 2010. Takovým titulem se pyšní první část posledního dílu o kouzelnickém učni. Filmy, od kterých se očekávají velké ambice, občas nesplní vysoké očekávání. Filmy o mladém čarodějovi se staly fenoménem generace čtenářů. Pojďme se podívat, jak se tedy (tvůrcům) povedla první část Relikvií smrti.
Obsazení
Co se týče obsazení, hlavní postavy zůstávají nezměněny a nikdo z ústřední trojice nijak (herecky) nevyčnívá. Emma Wattson svoji roli hraje profesionálně a vyrovnaně zároveň; Rupert Grint prokázal, že skvěle zvládá vypjaté scény se stejnou bravurou jako vtipné dialogy. Navíc, chemie mezi třemi teenagery funguje více než dobře - jsme svědky vztahu mezi Ronem a Hermionou a po Ronově tragickém odchodu si můžeme vykládat mnoha způsoby takové to neurčité, avšak velmi viditelné romantické napětí mezi Hermionou a Harrym.
Z dalších postav si můžeme vybrat i nebezpečného lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Pomalá a jakoby dopředu promyšlená gesta s temným, zářivě rudým pohledem vytvářejí velice temnou, zápornou postavu a důstojného protivníka v souboji s postavami, stojícími na straně Dobra. Když promluví, je to jako by sama smrt stála opodál a tiše vám odpočítávala poslední vteřiny. Na straně Zla má k sobě mnoho věrných služebníků. Za jednu z nejvěrnějších se dá jistě považovat Belatrix Lestrangerová, kterou okouzlujícím stylem dokonale zahrála Helen Bonham Carter.

Dobrá režie, špatný scénář
Děj v mnoha částech kopíruje knižní předlohu, bohužel, ne vždy ku prospěchu. V tomto ohledu zde vidím největší slabinu filmu. Velmi dobrá režie, méně dobrý scénář. Nepochopitelné vynechávání všech paralelních dějových linek, která navzájem dělají z knihy velmi zajímavý a napínavý příběh. Napětí ve filmu samozřejmě nechybí, ale tímto zbytečným vystříháním detailů základní dějové linky příběh zásadně ztrácí. Z Bradavic vidíme jen jednu scénu z vlaku směřujícího do školy. Více pozornosti by si také zasloužil jak vztah Ginny a Harryho (víme, že v knize je nejedna líbací scéna), tak Severus Snape jako nový ředitel bradavické školy čar a kouzel.
Vizuální efekty vypadají velice dobře, například scéna na Ministerstvu, když se nad soudní síní vznáší desítky mozkomorů nebo minutová pasáž zničení viteálu v oblaku, zhmotňujícím nejrůznější Ronovy obavy a fobie. Stísněnou a temnou atmosféru strachu umocňuje jak hledání Harryho Smrtijedy, tak například Naginni, při jehož náhlém útoku v Godrikově Dole jsem málem spadla ze židle. Líbí se mi i originálně zpracované animované vyprávění o Relikviích smrti. Akčních sekvencí mohlo být více, ale i ty, které se ve filmu vyskytují, mají spád a zapadají do tempa filmu.
Můj celkový názor
První část Relikvií smrti nás měla připravit na dokonalé finále nejslavnější filmové ságy. Podle mého se tak stalo, neboť David Yates svůj úkol zvládl - vtipně a originálně natočil film, ačkoli podle mého názoru neměl k dispozici právě nejlepší scénář. Herci působí vyzráleji. Výhodou je znalost knihy, bez ní se v některých fázích trochu zamotáte. A protože je druhá část knihy opravdu v mnoha směrech lepší, myslím, že se máme na co těšit.
Weverka