Everything you want to know about Harry Potter...

Červenec 2011

Rozloučení stvořitelky Harryho Pottera s legendární trojicí

16. července 2011 v 6:00 Denní věštec
Rozloučení stvořitelky Harryho Pottera a legendární trojici

Na premiéru posledního filmu Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 čekaly v Londýně od pondělí tisícovky lidí. Někteří z nich na Trafalagar Square, odkud vedl nejdelší červený koberec do kinosálů na Leicester Square, dokonce stanovali. Chtěli si pojistit nejlepší výhled na své miláčky.
Kdo si počkal, jistě chybu neudělal. V posledních minutách velké show totiž zazněly nejdojemnější věty věnované rodinám i tvůrcům. A slzy u nich tekly proudem.


Premiéra filmu Harry Potter a Relikvie smrti - část 2: Spisovatelka J. K.

J. K. Rowlingová

autorka knižních předloh
"Pane bože (pláče)! Tak jo, asi napíšu ještě jednu knížku... Ne, počkejte, to je vtip, ale netušíte, jak blízko jsem tomu, abych to opravdu udělala. Chtěla bych poděkovat všem a především producentovi Davidu Heymanovi. Já si svými příběhy nebyla jistá a on mě přesvědčil, že je v nich mnohem víc. A vidíte, o co bych se připravila (dívá se na zaplněné náměstí). Ovšem žádný příběh nemůže přežít, pokud se nenajde někdo, kdo by ho chtěl poslouchat. Takže děkuji těm, kteří je čtou. Ale i těm, jež přišli kempovat na mokré Trafalagar Square. Teď už ale opravdu brečím... Ať už se budete k Harrymu vracet prostřednictví stránek nebo skrze filmové plátno, věřte, že Bradavice pro vás budou mít dveře domů vždy otevřené."

David Yates

režisér čtyř filmů o Harrym Potterovi
"Všem patří obrovský dík. Ale tobě, Jo, děkuji za to, že jsi změnila celý můj svět."


Premiéra filmu Harry Potter a Relikvie smrti - část 2: Daniel Radcliffe si

Daniel Radcliffe

představitel Harryho Pottera
"Bylo to naprosto neuvěřitelných, bizarních, surreálních a famózních deset let. A troufl bych si tvrdit, že podobná už nikdy ve svém životě nezažiji. Děkuji vám, filmaři, že jste mi dali práci. Díky tobě, Jo (Rowlingová, pozn. red.), žes filmařům umožnila, aby mi tu práci dali. Díky, Emmo a Ruperte, jste vážně úžasní. Nikdo z vás si neumí představit, jak jsem byl v jedenácti letech šťastný a jak šťastný jsem teď."


Premiéra filmu Harry Potter a Relikvie smrti - část 2: Emma Watsonová si

Emma Watsonová

představitelka Hermiony
"Děkuji všem. Davidu Yatesovi i Heymanovi za to, že byli mí otcové. Danovi, protože on byl a je tím nejlepším Harrym, který kdy mohl být. Rupertovi za to, jak mě uměl vždy rozesmát. A hlavně tobě, Jo. Ty jsi... však víš. Dobře, tak tohle už opravdu nezvládnu (rozpláče se). Budete mi všichni opravdu moc chybět."

David Heyman

producent potterovské ságy
"Na filmech pracovaly za těch deset let na tři tisícovky lidí, z nichž se stala velká rodina. Takže díky, tyhle filmy jsou především vaše. Je v nich to nejlepší z Británie, nyní i to nejlepší z celého světa. Když se mě někdo zeptá, jak se naše hlavní trojice změnila, vlastně říkám, že zůstala stejná. Je stále pokorná, nadšená a otevřená. Jen se z nich stali skvělí mladí herci. Díky, Jo, za tvoji podporu, pomoc a krásu. Za to, že jsi lidi opět přiměla číst. A také za to, že jsi brýle a zrzavé vlasy dokázala proměnit v tak fantastickou věc."Premiéra filmu Harry Potter a Relikvie smrti - část 2: Rupert Grint pózuje

Rupert Grint

představitel Rona
"Poslední týden byl pro mě opravdu dost těžký, protože jsem si uvědomil, jak to celé pro mě bylo důležité. Zažil jsem patrně nejlepší část svého života. Mám vás rád, bože. A slovo díky je sice jednoduché a nestačí na to, abych jím správně popsal, co cítím, ale zdá se mi nejvhodnější."
Závěrečná bitva ságy Harry Potter

15. července 2011 v 9:40 | Weverka |  Denní věštec
Tento článek místy prozrazuje menší detaily o filmu Harry Potter a Relikvie smrti 2. část, takže pokud se nechcete vzdát překvapení z nečekaného, nečtěte tento článek dříve, než shlédnete film...

Tak jsem včera zamířila do kina na poslední díl ságy Harry Potter. Povedlo se mi získat rezervaci týden dopředu, ale i tak to bylo velmi těsné. Harry Potter zřejmě nalákal do kin víc lidí, než bych si vůbec dokázala přiznat.
Celý den jsem byla nervózní a hlavně jsem se těšila, protože nečekám, že by byla J.K. Rowlingová ochotná napsat další díl. Tím pádem jsem si ho musela pořádně vychutnat. A už sedám se známým na naše místa, ještě s další stovkou lidí, natěšenou na závěrečnou bitvu, ke které se schyluje už od první knížky o Harry Potterovi.
Reklamy sotva vnímám, ale jakmile se zhasnou světla a na plátně se objeví Voldemort, vzrušením mačkám svému sousedovi ruku. Bála jsem se, že ze začátku bude docela nuda, než se to trochu rozjede, ale všechny pochybnosti, že mě film nezatáhne do děje byly ve chvilce ty tam, když se trojice Harry, Hermiona a Ron vloupali ke Gringottovým. Ani jsem nedýchala, když se schylovalo k bitvě o Bradavice (tuhle kapitolu mám v knížce nejraději). Obránci hradu se nezalekly větší početní převahy Voldemortových stoupenců a se statečností i důvtipem chránily hrad z posledních sil. S menším vtipem, který pronesla prof. McGonagallová: ,,Vždycky jsem tohle kouzlo chtěla použít'' se atmosféra trochu uvolnila, ale ruce jsem měla pořád zatnuté v pěst. Husí kůži jsem měla snad po celý film nemluvě o tepu, který se mi zrychlil, kdykoli tam byly dechberoucí scény.
Sama jsem se divila všem svým reakcím a emocím - poslední knížku jsem četla a věděla jsem, kdo vyhraje, zemře a přežije. Přeto jsem se neubránila slzám při pohledu na Fredovo mrtvé tělo a na manžele Nymfadoru a Remuse. Drcení ruky nepřestávalo ani u smrti Severuse Snapea hadem Nagini. Jen škoda, že teprve až v posledním díle a při své smrti nám ukazuje svou dobrou tvář. Snape se nám ukáže jako člověk, který miloval Lily Evansovou (Potterovou) a po její smrti jako ochránce Harry Pottera.
Trochu mě zaskočilo, že závěrečný souboj Harryho s Voldemortem proběhl zcela jinak než v knize. Bylo mi jasné, že asi desetistránkový rozhovor, kdy Harry Voldemorta poučuje ovšem, co nezná a bez čeho nemůže žít zkrátí, ale stejně to mohli trochu protáhnout. Přiznám se, že jsem ani nepostřehla, kdy byl Voldemort zasažen smrtelnou kletbou. Teprve, když se začal měnit v prach, jsem úlevně vydechla - Harry to má konečně za sebou.
Po menším uklidnění z celého zážitku z filmu, jsem se těšila na Epilog neboli ,,o 19 let později''. V knížce je to romanticky vtipné zakončení celého Harry Pottera a jeho přátel. No..., romantické nevím, ale vtipné to rozhodně bylo. Celé kino vybuchlo smíchy, když vidělo Daniela, Bonnie, Emmu, Ruperta a Toma jako starší verzi svých postav. Harry, kterému někdo obarvil některé pramínky na šedo a nezbavil se svých proslavených kulatých brýlí; Ginny, které zkrátili vlasy a oblékli jí do oblečení trochu starší generace; Hermiona, které někdo podstrčil boty co možná na nejvyšším podpatku a vytvořil na hlavě drdol a'la McGonagallová; Ron, kterému prořídli vlasy (kdoví, jestli to byl záměr nebo nám trochu plešatí ;-)); Draco, který byl nápadně vyšší než jak známe a jeho rádoby přirozené vousy nám dali důvod k salvě smíchu a zajistili pořádné bolení břicha od smíchu ještě poté, co jsme z kina odešli.
Můj celkový názor na film je asi dost ohraný, ale pravdivý. Prostě to bylo užasný, nejlepší, superbombastický, skvělý a....dochází mi slova. Odnesla jsem si velký zážitek.
Ti, co to neviděli o hodně přišli...