Everything you want to know about Harry Potter...

Červenec 2012

Vynechávka z Ohnivého poháru

30. července 2012 v 10:08 Denní věštec
Narazila jsem na zajímavý odstavec, který nebyl uveřejněn v knize Harry Potter a Ohnivý pohár. Jedná se o popis Mafaldy, sestřenici Weasleových, kterou Rowlingová nezakomponovala do svého díla. Už jsem se o ní zmiňovala v nedávném článku o členech rodiny =)

Vynechávka z Ohnivého poháru


,,Už dříve jsem se zmínila o Weasleyovic sestřenici, která to dotáhla už celkem daleko než jsem ji vystřihla.
Jako postava se mi strašně líbila, takže jsem se ji vzdávala jen velice nerada, ale prostě nemohla splnit jí svěřený úkol, a tak jsem byla nucena ji vyškrtnout."

Mafalda
Mafalda je dcera bratrance pana Weasleyho, který pracuje jako knihovník a o kterém byla zmínka
v HP a kámen mudrců. Tento knihovník se k panu a paní Weasleyovým choval velice špatně, ale po té co se jemu a jeho mudlovské ženě podařilo přivést na svět čarodějku, poprosili je, jestli by jim pomohli začlenit Mafaldu do kouzelnického společenství, než začne školní docházku v Bradavicích.
Weasleyovi se uvolili k tomu, že ji u sebe nechají v létě (v téhle době se uskutečnilo Mistrovství světa ve famfrpálu) - to bylo rozhodnutí, kterého později velice litovali. Paní Weasleyová měla podezření, že se jí její rodiče prostě chtěli jen na chvíli zbavit, protože se z ní vyklubalo to nejhorší děvče, které kdy poznala.
Mafalda měla dát Harrymu, Ronovi a Hermioně informace o počínání Smrtijedů, protože jedna upovídaná dívka ze Zmiozelu, se kterou se kamarádí, prostě nedokáže držet jazyk za zuby o tom, co si říkají děti Smrtijedů o svých rodičích.
Nakonec se mi tyto informace zdály být až moc důležité na to, aby je věděla 11tiletá, školou povinná dívka,
proto jsem ji radši nahradila Ritou Holoubkovou, která se pro tuto roli hodí mnohem lépe.
To nejlepší na Mafaldě bylo to, že se naprosto dokonale mohla vyrovnat Hermioně (samozřejmě znalostmi) a Hermiona se ji snažila ve všem porazit a snažila se být ve všem lepší než ona.

Slídivé kukátko

28. července 2012 v 18:48 Kouzelné předměty
Slídivé kukátko je magické zrcadlo, v němž se míhají přízračné postavy, které nelze rozeznat. Pokud je nějaká z nich opravdu nebezpečná, uvidí kouzelník před zrcadlem bělma jejich očí - může se tedy včas připravit. V knize/filmu Harry Potter a Ohnivý pohár měl Slídivé kukátko učitel Obrany proti černé magii Alastor Moody. Většina předmětů v Moddyho kabinetu byla stará bystrozorská zařízení.

Otevírají se ateliéry, kde se natáčel Harry Potter

28. července 2012 v 16:41 Denní věštec
Veřejnosti se otevírají ateliéry, kde se natáčely díly o Harrym Potterovi.
Můžeme si tak prohlédnout práci kostymérek, maskérů, architektů i těch, kteří se starají o speciální efekty. Zkrátka všech, jejichž práci nevidíme na plátně.

,,Ve filmu je tolik práce, kterou nevidíte a přesto je jeho součástí," řekl producent David Heyman. ,,Je to prohlídka pro Potterovi fanoušky, ale ne nezbytně jen pro ně. Je to dobrý pohled na to, jak se dělá film," dodává.

Prohlídka začíná ve Vstupní hale Bradavic (stěny jsou umělé, ale podlaha je ze skutečného kamene), vidět můžeme i Hagridovu chýši, nebelvírskou společenskou místnost a část Ministerstva kouzel. Místy interaktivní prohlídka trvá tři hodiny a končí v Příčné ulici, která ústí do Velkého sálu, ve které je umístěn velký model Bradavic. Ten byl používán při natáčení a následně digitálně zvětšen do filmu.
Ateliéry se nachází nedaleko Londýna. Vstupné je ale vysoké - 28 liber (asi 830 Kč), pro děti nad 5 let 21 liber. V dárkovém obchodě si můžeme koupit Gautův prsten (40 iber), Harryho šátek (25 liber) nebo jeho koště (250 liber).
Nejdražším prodávaným předmětem je Brumbálův plášť za 495,95 liber (asi 14 770 Kč) a nejlevnějším lízátko 3,95 liber (118 Kč) - takže začněte šetřit =)

Přiženění či přivdaní členové

28. července 2012 v 14:14 Weasleyovi

Fleur Delacourová

Fleur Isabelle Delacourová byla studentkou francouzské Akademie čar a kouzel v Krásnohůlkách, již reprezentovala na turnaji tří kouzelnických škol, pak zaměstnankyní kouzelnické banky Gringottových a manželkou Billa Weasleyho. Její otec je Monsieur Delacour, matka je Apolline Delacour, po které Fleur i její sestra zdědily krásu - Apollónie je totiž napůl víla, čímž jsou obě sestry "čtvrtvíly".
Poprvé se objevila ve čtvrtém díle, kde se stala šampionkou Krásnohůlek v turnaji tří kouzelnických škol. Nejdřív se jí nelíbilo, že se Harry stal čtvrtým šampionem, svůj názor ale změnila, když zachránil její sestru při druhém úkolu, když se to Fleur nepodařilo. Kvůli Bartymu Skrkovi ml., který byl přestrojen za Moddyho, skončí Fleur v turnaji jako poslední. Po skončení studia v Krásnohůlkách vezme práci u Gringottových, kde se lépe seznámí s Billem, se kterým se později k nelibosti paní Weasleyové a Ginny zasnoubí. Mysleli si totiž, že Fleur Billa ve skutečnosti nemiluje. To se ale změnilo po tom, co Billa napadl Fenrir Šedohřbet a Fleur s ním i nadále zůstala.
V sedmém díle se Bill a Fleur vezmou právě v den, kdy je ministerstvo kouzelobsazeno Voldemortema smrtijedi. Později poskytli ve svém domě - Lasturové vile - úkryt hlavní trojici a několika dalším uprchlíkům. Oba jsou členy Fénixova řádu, a proto se zúčastnili bitvy o Bradavice. Spolu s Billem mají tři děti - Victoire, Dominiquea a Louise.Gabrielle Delacour

Gabrielle Delacourová je mladší sestrou Fleur, tím pádem i švagrovou všech dětí manželů Weasleyových, Harryho Pottera a Hermiony Grangerové. Poprvé byla zmíněna ve čtvrtém díle, kdy byla při druhém úkolu turnaje tří kouzelnických škol "unesena" jezerními lidmi jako to nejcennější, co má šampionka Fleur Delacourová, její sestra. Sestra ji ale nezachránila kvůli napadení ďasovci a byla zachráněna Harrym, ke kterému za to stále Fleur cítí vděk. V šestém díle Fleur tvrdí, že od té doby, co ji Harry zachránil, o něm pořád mluví. V době svatby její sestry a Billa v sedmém díle jí bylo jedenáct let. Spolu s Ginny jdou Fleur a Billovi za družičky.


Další

 • Angelina Johnsonová, manželka George
 • Hermiona Grangerová, manželka Rona
 • Harry Potter, manžel Ginny
 • Audrey Weasleyová, manželka Percyho

Další členové rodiny

27. července 2012 v 17:14 Weasleyovi

Tetička Muriel

Muriel je teta Molly Weasleyové a prateta jejích dětí. Podle Rona je velmi drzá, když se s někým baví. Osobně se v knize objeví poprvé v sedmém díle na svatbě Billa a Fleur, kde ji také potká poprvé Harry. Mluví s ní a s Elfiasem Dóžetem o novém životopisu Albuse Brumbála. Půjčila také Fleur na svatbu čelenku vyrobenou skřety, poskytla svůj dům Fénixovu řádu při přepravě Harryho od Dursleyových, po tom, co upadli Weasleyovi v nemilost ministerstva jim i několika dalším poskytla úkryt ve svém domě, jehož strážcem tajemství se stal Arthur Weasley.

Gideon a Fabián Prewettovi

Gideon Prewett a Fabián Prewett byli bratry Molly Weasleyové a členy původního Fénixoa řádu. Byli zabiti několika smrtijedy bez boje. Harry dostal k sedmnáctým narozeninám od Weasleyových hodinky (jak je v kouzelnickém světě tradicí), které patřily Fabiánovi.


A ještě pár dalších členů rodiny - je to trochu matoucí, ale když už tu mají být všichni =)

 • Cedrella Weasleyová, roz. Blacková - manželka Septima Weasleyho, kvůli tomu byla odstraněna z rodokmenu Blackových
 • Septimus Weasley - dědeček Weasleyových dětí, manžel Cedrelly Blackové
 • Stýc Bilius - zemřel po tom, co údajně viděl smrtonoše
 • Ignatius Prewett - manžel Lucretie Blackové
 • Lancelot - bratranec Muriel, který pracoval u svatého Munga a řekl jí, že Ariana Brumbálová tam nikdy nebyla
 • Marius Black - Mollyin druhý bratranec je moták, účetní. Rodina o něm nikdy nemluví. (na stránkách J. K. Rowlingové bylo uvedeno, že měl mít dceru Mafaldu)
 • Mafalda - dcera Maria, která měla bydlet u Weasleyových, chodit do Bradavic a být sokyní Hermiony, co se týče učení. Nakonec byla ale z knihy odstraněna.
 • Apollónie Delacourová a pan Delacour - rodiče Fleur a Gabrielle
 • Prateta Tessie - je zmíněna ve 4. díle, když si Ron zkouší svůj společenský hábit a tvrdí, že "Vypadá jako prateta Tessie... - A dokonce PÁCHNE jako prateta Tessie!" Další zmínka o ní je v sedmém díle knihy, na svatbě Billa a Fleur

Vnoučata Weasleyových

27. července 2012 v 16:05 Weasleyovi

Rose Weasleyová

Rose Weasleyová je nejstarším dítětem Rona Weasleyho a Hermiony Weasleyové.
V epilogu sedmého dílu jde do svého prvního ročníku v Bradavicích. Je stejně stará jako syn Harryho a Ginny Albus a vypadá to, že má stejný "mozek" jako její matka. Sdílí také Albusovy starosti o tom, že bude zařazená do Zmijozelu a tváří se chmurně, když její otec žertuje, že ji vydědí, jestli nebude zařazená do Nebelvíru. Je také (z části hlavně z legrace) navedena, aby nekamarádila se Scorpiusem Malfoyem, synem Draca Mafoye a aby ho porážela ve všech zkouškách, jak to dělala její matka s jeho otcem. Má také mladšího bratra Huga.
Hugo Weasley

Hugo Weasley je uveden v epilogu sedmého dílu jako syn Rona a Hermiony. Je jejich nejmladším dítětem a je zhruba stejně starý jako dcera Harryho a Ginny Lily, proto ještě nechodil do Bradavic.
Victoire Weasleyová

Victoire Weasleyová (nar. 2. května 2000) je nejstarším dítětem Billa a Fleur Weasleyových a zároveň nejstarším vnoučetem Molly a Arthura Weasleyových. Je pojmenována Victoire, protože se narodila v den výročí bitvy o Bradavice (Victoire znamená ve francoužštině, rodném jazyku její matky, vítězství). Je zmíněná v epilogu sedmého dílu, kdy ji syn Harryho a Ginny James vidí, jak se líbá s Teddym Lupinem, synem Remuse Lupina a Tonksové, kmotřencem Harryho. Je po své matce z jedné osminy víla.


Další vnoučata

 • James Potter, syn Harryho a Ginny
 • Albus Potter, syn Harryho a Ginny
 • Lily Potterová, dcera Harryho a Ginny
 • Dominique Weasleyová, dcera Billa a Fleur
 • Louis Weasley, syn Billa a Fleur
 • Fred Weasley, syn George a Angeliny
 • Roxanne Weasleyová, dcera George a Angeliny
 • Molly Weasleyová, dcera Percyho a Audrey
 • Lucy Weasleyová, dcera Percyho a Audrey
 • Rose Weasleyová, dcera Rona a Hermiony
 • Hugo Weasley, syn Rona a Hermiony

Bleskobrk

27. července 2012 v 12:33 Kouzelné předměty
Bleskobrk (anglicky Quick-Quotes Quill) je očarovaný psací brk. Normální bleskobrk píše to, co mu kouzelník nadiktuje. Objevil se v knize/filmu Harry Potter a Ohnivý pohár, kde patřil dopisovatelce Denního věštce Ritě Holoubkové. Její jedovatě zelený bleskobrk byl ovšem očarovaný aby psal vše tak, jak se to líbilo Ritě Holoubkové. Často tedy překrucoval pravdu nebo "dělal z komára velblouda".

Čidlo tajností

27. července 2012 v 12:29 Kouzelné předměty
Čidlo, vypadající jako pokroucená zlatá televizní anténa, se rozkmitá vždy, když zjistí, že někdo něco zatajuje nebo lže. V knize Harry Potter a Ohnivý pohár měl čidlo Alastor Moody (respektive Bartemius Skrk). Čidlo v Bradavicích stále bzučelo, protože studenti všude kolem lžou, proč nepřinesli své úkoly, vysvětloval jednou Moddy Harrymu.

Čokoládové žabky

27. července 2012 v 12:29 Kouzelné předměty
Čokoládové žabky jsou očarované žabky z čokolády. Chovají se jako normální živé žáby - ovšem chutnají čokoládově. V krabičce, kde jsou zabaleny je přiložena i karta se slavným kouzelníkem. Poprvé se objevily v knize/filmu Harry Potter a Kámen mudrců. Čokoládové žabky patří k oblíbeným kouzelnickýcm sladkostem stejně jako Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak nebo Dýňové paštičky.Denní věštec

27. července 2012 v 12:28 Kouzelné předměty
Denní věštec jsou kouzelnické noviny. Většina kouzelníků a čarodějek si kupuje Věštce, protože si myslí, že je lepší než například Jinotaj se šéfredaktorem Xenofiliem Láskorádem. Je známo, že věštec někdy píše lži, hlavně když píše zvláštní dopisovatelka Rita Holoubková. Hermiona si kvůli tomu předkoupila Věštce, aby dřív věděla, co Rita napsala něco špatného o Harrym nebo ní. Když se ujal moci Lord Voldemort, Věštec se mu podřídil - psal jen to, co on chtěl.Lotroskop

27. července 2012 v 12:27 Kouzelné předměty
Lotroskop je zařízení, které upozorní kouzelníka točením a rozsvěcením, pokud se v jeho blízkosti vyskytne osoba, které nemůže věřit. Lotroskop může mít spoustu podob. V knize Harry Potter a vezeň z Azkabanu dostal Harry lotroskop v podobě malého skleněného vlčka jako dárek k narozeninám od Rona. V knize Harry Potter a Ohnivý pohár měl lotroskop Alastor Moody. Moodyho lotroskop vypadal jako veliká skleněná káča. Profesor Moody ho musel odstavit, protože studenti neustále lhali a lotroskop se pořád rozsvěcel.Meč Godrika Nebelvíra

27. července 2012 v 12:26 Kouzelné předměty
Je to meč, který vlastnil Godrik Nebelvír, jeden ze zakladatelů Bradavic. Původně byl vyroben skřety. To mu také dává neobyčejnou schopnost nasávat do sebe to, co ho posílí a odolávat tomu, co by ho mohlo poškodit (např. nemůže zreznout nebo se zašpinit, ale vstřebat baziliškův jed).
Nebelvírský student, který je toho hoden, ho dokáže vytáhnout z Moudrého klobouku. Podařilo se to například Harrymu, který s ním ve druhém díle zabil baziliška, nebo Nevillovi, který v sedmém díle s jeho pomocí zabil Naginiho, hada a zároveň viteál lorda Voldemorta. Díky tomu, že do sebe nasál jed baziliška, je jednou z mála věcí, která dokáže zničit viteál. V sedmém díle je jeho kopie umístěna v trezoru Lestrangeových v Gringottově bance. Tam ji umístil Severus Snape, pravý originál meče si nechal a tajně ho předal Harrymu Potterovi.


Ohnivý pohár

27. července 2012 v 12:25 Kouzelné předměty
Ohnivý pohár je magický předmět využívaný k výberu šampiónů do Turnaje tří kouzelnických škol. Velký, nahrubo vyřezaný pohár je také nazývaný jako "Nestranný soudce". V poháru hoří modré plamínky. Brumbál kolem něj výjimečně vyznačil "věkovou hranici", aby se studenti maldší sedmnácti let nemohli přihlásit do Turnaje tří kouzelníků.
Do Ohnivého poháru vhazují studenti pergameny se svým jménem a školou. Při vyhlášení šampiónů pohár "vyplivne" tři pergameny se jmény a školou. Po skončení turnaje pohár zhasne a rozhoří se až na začátku dalšího turnaje. Pohár se objevil v knize/filmu Harry Potter a Ohnivý pohár (Turnaj tří kouzelníků se konal v Bradavicích), kde vybral výjimečně čtyři šampióny - Harryho Pottera (za Bradavice), Cedrica Diggoryho (za Bradavice), Fleur Delacourová (za Krásnohůlskou akademii) a Viktor Krum (za školu Kruval).


Pamatováček

27. července 2012 v 12:22 Kouzelné předměty
Pamatováček je kulatý předmět. Většinou se hodí zapomnětlivým kouzelníkům. Když se totiž ve skleněném míčku objeví červený kouř (aby se to stalo, musí ho kouzelník držet v ruce), znamená to, že kouzelník na něco zapomněl. Pokud se v Pamatováčku nic neobjeví, je vše v pořádku. V Harry Potterovi a Kameni mudrců ho od své babičky dostal Neville Longbottom. Jediný problém je, že často ani nevíte, co jste zapomněli =)


Všechno nejlepší, Daniel Radcliffe!

23. července 2012 v 0:00 Denní věštec
Všechno nejlepší, Daniel Radcliffe!


Dnes, 23. července 2012 slaví své 23. narozeniny představitel hlavní postavy Harryho Pottera - Daniel Radcliffe! Daniel se narodil roku 1989 v Queen Charlotte's Hospital jako jediné dítě agenta Alana Radcliffa a castingové agentky Marcii Greshamové.
Poprvé se jeho touha hrát projevila v pěti letech. V roce 2000 byl osloven režisérem Chrisem Columbusem, aby se zúčastnil konkurzu na Harryho Pottera. Rodiče ale nesouhlasili, proto byl nucen se konkurzu vzdát. Nakonec jeho rodiče přemluvil porducent David Heyman. V sprnu téhož roku byl vybrán do hlavní role adaptace příběhu kouzelnického učně na motivy knižní série od J.K. Rowling.

Ještě jednou všechno nejlepší a mnoho dobrých nabídek k dalším projektům!